Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Forum posvečen uzgajivaćima ptica i ostalih životinja...
 
PrijemPortalLatest imagesTražiRegistruj sePristupi

 

 Cajzlić (carduelis spinus)

Ići dole 
2 posters
AutorPoruka
Sasha
Admin
Sasha


Broj poruka : 456
Datum upisa : 16.11.2009
Godina : 32
Lokacija : Srbija Vranje

Cajzlić (carduelis spinus) Empty
PočaljiNaslov: Cajzlić (carduelis spinus)   Cajzlić (carduelis spinus) Icon_minitimeČet Feb 18, 2010 12:13 am

Cajzlić (carduelis spinus) Gronsiska100Carduelisspinus
mužjak -10
Cajzlić (carduelis spinus) Gronsiska010Carduelisspinus
ženka 0-1
Nazad na vrh Ići dole
https://svetptica.forumsr.net/forum.htm
marconi

marconi


Broj poruka : 607
Datum upisa : 14.02.2010
Godina : 49
Lokacija : Jagodina Srbija

Cajzlić (carduelis spinus) Empty
PočaljiNaslov: Re: Cajzlić (carduelis spinus)   Cajzlić (carduelis spinus) Icon_minitimeSub Apr 03, 2010 10:34 pm

Cajzlic , zelencica , lugarin.....sve su to sinonimi za ovu ljupku malu pticicu.
To je jedna od najmanjih evropskih zeba.duzine je oko10-ak cm.Muzjaka krase lepe kombinacije zute , zelene i crne boje.Na zelenoj glavi dominira crna kapa jasno oivicena a kod nekih primeraka i crna tacka ispod guse tzv. dugme.Grudi su po pravilu zute boje a ledja , krila i rep su zelene boje sa sa crnim prugama.
Zenka za razliku od muzjaka je skromno obojena i kod nje dominiraju sivo-zeleni tonovi sa crnim prugama.
Hrane se hranom za kanarince uz dodatak semenki raznih korovskih biljaka kao i semenki breze koju prosto obozavaju kao i bosiljak.
gnezdo je malo cvrsto i skladno napravljeno u koje zenka polaze 3-5 jaja.Posle 11-13 dana mladi se legu i u gnezdu ostaju oko 20-ak dana.vrlo je bitno da im se daje hrana animalnog porekla tj. raznorazni insekti pogotovu za vreme lezenja mladih.U ovo sam se i licno uverio posto sam imao 1 par koji mi je izveo 2 ptica koji su mi nazalost propali jer ih nisam ispostovao sa hranom do kraja.
To je izuzetno mirna i plaha ptica koja se vrlo brzo aklimatizuje novonastalim uslovima a i nije agresivna prema drugim pticama.



Zenka levo i 2 muzjaka desno
Nazad na vrh Ići dole
 
Cajzlić (carduelis spinus)
Nazad na vrh 
Strana 1 od 1
 Similar topics
-
» Stiglani (Carduelis carduelis )

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
 :: Ptice :: Ptice Faune Evrope-
Skoči na: